Často kladené dotazy

Jak vybrat dojezdové kolo?
Než se dostaneme k odpovědí je třeba vědět jaké typy dojezdových kol existují jak se používají a jak si vybrat správné dojezdové kolo.

Většinou na trhu s dojezdovými koly natrefíte na dva typy dojezdových kol.

První typ (správná volba): jedná se o úzká dojezdová kola která jsou svými rozměry kompatibilní , v tolerancí s plnohodnotnými pneumatikami (jedná se o celkový průměr doj. kola) a jsou určena k mobilitě vozidla, dokážete se s nimi přesouvat z bodu A do bodu B a v případě potřeby je můžete namontovat na přední nebo zadní nápravu .

Samozřejmě v případě přesunu vozidla po vlastní ose na větší vzdálenost se obecně doporučuje také takové dojezdové kolo namontovat kvůli komfortu a bezpečnosti jízdy zásadně na zadní osu vozidla i když je kolo přizpůsobeno k použití v případě potřeby na obě nápravy.

Náš obchod dojezdovakola.com se snaží zasedne nabízet takové typy a rozměry dojezdových kol a v případě, že si náš zákazník špatně objedná, z našich dlouholetých zkušeností to ve většině případech umíme odhalit ještě dříve, než se zboží odešle zákazníkovi a po dohodě se zákazníkem to dáme na pořádek. .

Shrnutí: dojezdová kola se zásadně nevybírají na základě rozměru nejmenšího plnohodnotného disku který je na vozidle, například R16″,R17″R18″ …. ale na základě rozměru plnohodnotných pneumatik napr. 205/55R16″ které se používají na vozidle, protože plnohodnotná pneumatika vytváří celkový průměr kola a ne samotný disk bez pneu a právě celkový průměr kola určí jaký rozměr dojezdového kola je potřebný a takto správné nastavení zajistí ideální vyvážení vozidla a bezpečnou jízdu.

Pokud na vozidle používáte různé, kombinované rozměry sezonního obutí, stačí při výběru dojezdového kola uvést nejmenší rozměr plnohodnotné pneumatiky, která je obuta na nejmenším rormeru plnohodnotného disku. !

Druhý typ (nedoporučujeme): jedná se o dojezdová kola jejichž celkový průměr je oproti plnohodnotným pneumatikám menší, za povolenou tolerancí. Tato dojezdová kola nejsou určena k mobilitě vozidla, nedají se použít k jízdě, používají se pouze jako náhradní díl určený k manipulaci s motorovým vozidlem ve většině případů je třeba si zavolat odtahovou službu která vozidlo odstraní, odveze do servisu, takže se nevyhnete dalším výdajům přesto vozidlo není nadále použitelné k jízdě dokud se poškozené kolo neopraví. Jedná se o častý případ, kdy si zákazníci vybírají dojezdová kola na základě rozměru plnohodnotného disku například R15″ , R16″ … a ne na základě celkového průměru plnohodnotného kola, který vytváří rozměr plnohodnotné pneumatiky. Na základě rozměru plnohodnotné pneumatiky se přepočítá celkový průměr kola a následně se vybere úzké dojezdové kolo které je kompatibilní v toleranci. To znamená že rozměr disku dojezdového kola není vždy stejný jako rozměr plnohodnotného disku, ale to není technický problém.

Proto není třeba mít obavu pokud disk dojezdového kola nemá stejný rozměr jako disk plnohodnotného kola!

Výběr dojezdového kola: je to jednoduché a radí vám s tím pomůžeme. Pro správný výběr dojezdového kola je třeba vědět pro jaký model a ročník vozidla potřebujete dojezdové kolo a pak to nejdůležitější na jakých rozměrech plnohodnotných pneumatik jezdí uvedený model vozidla, upozorňujeme, že je třeba uvést rozměr pneu ve formátu například 205/55R16, ne jen údaj o rozměru disku tedy například R16″ , R17″ a další . Údaj o tom jaké plnohodnotné pneu používáte na vašem vozidle naleznete napsaný ve formátu Např. 205/55R16 na pneumatice nebo v technickém průkazu, nejpřesnější údaj je ten který odepíšete z pneumatiky která je na vozidle a použijete jej při konfiguraci dojezdového kola v našem e-shopu dojezdovakola.com

V případě, že si vyberete z naší nabídky nějaké dojezdové kolo a nejste si jisti správným výběrem, zanechte nám zprávu v objednávkovém formuláři nebo emailem kde napište že vozidlo používá plnohodnotné pneu o rozměru např. 205/55R16 a my vaši objednávku verifikujeme.

Jaký je správný tlak, na který se tlakuje dojezdové kolo?

Většina dojezdových kol se tlakuje na maximální tlak 420 kPa, tedy 4.2 bar, není však nutné si tento údaj pamatovat. Pokud byste si nebyli jistí na jaký tlak je potřebné dojezdové kolo tlakovat, najdete ho napsaný na boční straně pneu, je uveden v kPa.
Vždy doporučujeme minimálně jednou za rok během sezónního přezouvání zkontrolovat tlak v dojezdové pneumatice a v případě potřeby nafoukat na maximální tlak doporučený výrobcem, abyste předešli nepříjemné situaci, že v případě potřeby použití dojezdového kola, namontujete na vozidlo podhuštěné dojezdove kolo, které následně poškodíte. Výměna poškozené pneumatiky je v takovém případě zbytečnou starostí a nežádoucím výdajem.

Jak správně udržovat dojezdové kolo?

V případě použití dojezdového kola především v zimním období, kdy se na komunikaci používá chemický posyp, doporučujeme po použití dojezdové kolo umýt, vysušit a pokud možno ošetřit pneumatiku přípravkem na pneumatiky. Samozřejmě dofoukat na maximalni tlak. O této problematice již byla zmínka v předešlé diskusi.

Je třeba po zakoupení dojezdové kolo vyzkoušet? 

Doporučujeme dojezdové kolo namontovat a vyzkoušet vždy nejprve na přední nápravě, kde jsou větší brzdy. V případě, že je vozidlo vybaveno elektrickou ruční brzdou umístěnou na zadní nápravě, doporučujeme vyzkoušet dojezdové kolo také na zadní nápravě, abyste se ujistili o jeho funkčnosti. Doporučujeme vyzkoušet dojezdové kolo též z důvodu, že některé modely vozidel jsou vybaveny dlouhými šrouby plnohodnotných kol a tyto mohou způsobit, že není možné dojezdové kolo dostatečně utáhnout. Každopádně pokud by se takový problém se šrouby vyskytl a bylo by třeba zakoupit šrouby jiné, náš expert Vám s jejich výběrem poradí a jejich pořízení není finančně náročné.