Často kladené dotazy

Ve svém vozidle mám dojezdové kolo na R17 “palcovém disku, ale moje vozidlo jezdí na R16” palcových kolech. Je to v pořádku? 

Údaj R16 “, R17” nebo jiný je irelevantní, protože takové označení vypovídá pouze o rozměru disku, ne však o celkovém průměru kola, což je pro nás velmi důležitý údaj, a proto se musíme při výběru dojezdového kola soustředit na rozměr pneumatiky, protože právě ta vytváří celkový průměr kola, nikoliv samotný disk bez pneumatiky. Pro správný výběr dojezdového kola je důležitý údaj o rozměru plnohodnotných pneumatik používaných na vozidle, který určuje správnost výběru dojezdového kola. Důležitým údajem při výběru správného dojezdového kola je průměr kol používaných na vozidle. To znamená, že průměr dojezdového kola musí být v toleranci 3-4 %, ale většina výrobců se ho snaží udržet na doporučení 2,5 % (menší nebo větší). Z tohoto důvodu vás žádáme, abyste vždy při výběru dojezdového kola zadali parametry plnohodnotných pneumatik, které používáte na vozidle. Stačí uvést údaj o rozměru aktuálně používaných pneumatik, nezáleží zda to budou pneumatiky letní nebo zimní. Údaj o rozměru pneumatik naleznete napsaný na boční straně pneumatiky ve tvaru například 205/55R16 “nebo ve velkém technickém průkazu.
SHRNUTÍ: při výběru správného dojezdového kola se musíte soustředit především na to, aby dojezdové kolo bylo po technické stránce kompatibilní s plnohodnotným obutím na vašem vozidle, abyste se tak vyhnuli technickým problémům. Proto vás žádáme, abyste vždy uváděli správné údaje na úvodní straně našeho e-shopu.

Jak si ověřím, že je moje dojezdové kolo po technické stránce vyhovující pro mé vozidlo a je kompatibilní s plnohodnotným obutím na mém vozidle, když na internetu najdu několik jiných rozměrů a parametrů dojezdových kol, které prodejci deklarují jako dojezdové kolo pro značku a typ mého vozidla?

S touto otázkou si nemusíte dělat starosti, protože jsme náš konfigurační nástroj na úvodní WEB stránce nastavili tak, že po zadání parametrů, které od Vás potřebujeme, systém automaticky přepočítá průměry kol a vybere pro vaše vozidlo po technické stránce správné dojezdové kolo. Následně je každá Vaše objednávka telefonicky ověřena naším specialistou.

Jaký je správný tlak, na který se tlakuje dojezdové kolo?

Většina dojezdových kol se tlakuje na maximální tlak 420 kPa, tedy 4.2 bar, není však nutné si tento údaj pamatovat. Pokud byste si nebyli jistí na jaký tlak je potřebné dojezdové kolo tlakovat, najdete ho napsaný na boční straně pneu, je uveden v kPa.
Vždy doporučujeme minimálně jednou za rok během sezónního přezouvání zkontrolovat tlak v dojezdové pneumatice a v případě potřeby nafoukat na maximální tlak doporučený výrobcem, abyste předešli nepříjemné situaci, že v případě potřeby použití dojezdového kola, namontujete na vozidlo podhuštěné dojezdove kolo, které následně poškodíte. Výměna poškozené pneumatiky je v takovém případě zbytečnou starostí a nežádoucím výdajem.

Jak správně udržovat dojezdové kolo?

V případě použití dojezdového kola především v zimním období, kdy se na komunikaci používá chemický posyp, doporučujeme po použití dojezdové kolo umýt, vysušit a pokud možno ošetřit pneumatiku přípravkem na pneumatiky. Samozřejmě dofoukat na maximalni tlak. O této problematice již byla zmínka v předešlé diskusi.

Je třeba po zakoupení dojezdové kolo vyzkoušet? 

Doporučujeme dojezdové kolo namontovat a vyzkoušet vždy nejprve na přední nápravě, kde jsou větší brzdy. V případě, že je vozidlo vybaveno elektrickou ruční brzdou umístěnou na zadní nápravě, doporučujeme vyzkoušet dojezdové kolo také na zadní nápravě, abyste se ujistili o jeho funkčnosti. Doporučujeme vyzkoušet dojezdové kolo též z důvodu, že některé modely vozidel jsou vybaveny dlouhými šrouby plnohodnotných kol a tyto mohou způsobit, že není možné dojezdové kolo dostatečně utáhnout. Každopádně pokud by se takový problém se šrouby vyskytl a bylo by třeba zakoupit šrouby jiné, náš expert Vám s jejich výběrem poradí a jejich pořízení není finančně náročné.